Kilka porad dla pacjentów - stomatologia - Dla dentystów

Gabinet stomatologiczny Bytom

Jak wyleczyć paradontozę?

Bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej - powstający kamień zębowy może być przyczyną rozwinięcia się zapalenia przyzębia.

Można zapobiegać paradontozie, jednak jeśli już się zdarzy nie lekceważmy objawów i

Kilka porad dla pacjentów - stomatologia - Dla dentystów Gabinet stomatologiczny Bytom
idźmy do stomatologa. Przy łagodnych zmianach wystarczy po prostu usunięcie kamienia nazębnego - nie jest to ani skomplikowane, ani bolesne. Jednak jeżeli stan zaawansowania choroby jest już znaczny, to to nie wystarczy.

Wtedy stomatolog musi wykonać zabieg tak zwanego kiretażu. W skrócie polega to na oczyszczeniu powierzchni korzenia i uzupełnienia ubytków kostnych za pomocą specjalnych wypełnień. Taki zabieg z pewnością będzie kosztowniejszy, niż po prostu usunięcie kamienia nazębnego, nie warto więc czekać z paradontozą na ostatnią chwilę.


Stomatolog – czym się zajmuje?


Stomatolog zajmuje się wieloma różnymi schorzeniami. Na pewno najczęściej kojarzony jest z takimi chorobami jak próchnica, czy zepsucie zęba. Wszystko to sprawia, że jest to specjalista bardzo pożądany. W ostatnich latach trend ten jest jeszcze bardziej wyraźny dzięki temu, iż stomatolog stał się obiektem zainteresowania różnych turystów z innych krajów. Turystyka medyczna – a więc przylatywanie do Polski na leczenie jest ogromnie popularna zwłaszcza w stomatologii. W Skandynawii chociażby ceny usług medycznych są kilka razy droższe niż w Polsce i to nasz kraj wybierają Norwegowie, Szwedzi, Duńczycy oraz na przykład Islandczycy jako miejsce, w którym będą leczyć swoje zęby lub upiększą uzębienie.

Każda wizyta u dentysty musi być poprzedzona zapoznaniem się z przewidywanym planem zabiegu. Jeśli wiemy, że zabieg wymaga od nas jakichś czynności przygotowawczych, trzeba to uczynić. Zdarza się to jednak bardzo rzadko i na ogół wystarczy po prostu zwykła higiena jamy ustnej, zachowanie odpowiedniej diety, która da świeżość oddechu. Przed wizytą u dentysty warto upewnić się jaki jest jego dokładny cennik. Stomatologia nie jest tutaj w żadnej mierze nową dziedziną, która może czymś zaskoczyć. Każdy z nas z pewnością był już u dentysty i wie z czym się to wiąże. Trzeba też zdać sobie sprawę z tego, iż wizyta u stomatologa nie zawsze może być wcześniej w pełni wyceniona. Często jest tak, że diagnozę poznajemy dopiero podczas wizyty i od razu przeprowadzany jest zabieg.




Dlaczego bolą zęby

Ból zębów może być wywoływany procesami patologicznymi toczącymi się w obrębie zęba lub w przyzębiu brzeżnym i wierzchołkowym. Może jednak boleć ząb, w którym nie obserwujemy żadnych procesów patologicznych, a ból jest albo objawem chorób innych części układu stomatognatycznego lub pochodzenia sercowo-naczyniowego, mózgowego, mięśniowego, względnie nerwowego. Każda postać bólu twarzy i bólu głowy może powodować ból zębów, w niektórych przypadkach jest on nawet jedynym objawem choroby.

Podłożem bólu zęba może być m.in.:

próchnica zębów – bakteryjna choroba tkanek twardych zęba prowadząca do powstawania ubytków (dziur) odsłaniających unerwioną i bolącą miazgę.
zakażenie miazgi – zainfekowanie miazgi bakteriami, które dostały się tam w wyniku odsłonięcia jej przez próchnicę.
nadwrażliwość zęba – podrażnienie miazgi przez czynniki zewnętrzne, najczęściej zimno lub gorąco, np. podczas jedzenia lodów.
martwy ząb – zapalenie będące następstwem obumarcia miazgi, postępujące przez korzeń zęba i infekujące tkanki okołowierzchołkowe, a nawet kości i tkanki miękkie.
ekstrakcja zęba – chirurgiczne usunięcie zęba wywołujące ból i obrzęk w miejscu rany w kości i dziąśle.
plomba w zębie – substancja wypełniająca wywołany próchnicą ubytek może podrażniać miazgę i wywoływać odczucia bólowe.
zanikanie dziąseł – jeden z głównych objawów zapalenia przyzębia (paradontozy) skutkujący odsłonięciem wrażliwych części zęba.
wyrzynanie się zębów – u niemowlaków pojawianie się pierwszych zębów, u dzieci wypadanie mleczaków, a u dorosłych pojawianie się ósemek, czyli tzw. „zębów mądrości” często powoduje ból.
szkorbut – powodowany niedoborem kwasu askorbinowego, czyli witaminy C, może przejawiać się bólem zębów oraz zmianami w przyzębiu, sygnalizującym wysokie zapotrzebowanie organizmu na tę substancję.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w